Kategorie zboží
Plantae (https://www.plantae.cz/)

V první polovině dubna vysazujeme jahody

Rostlinám jahodníku - vyhovují  takřka veškeré půdy vyjma štěrkovitých chudých půd anebo studených jílovitých a zamokřených půd. Jsou-li respektovány požadavky jahodníku na světlo a teplo, může růst a plodit takřka ve všech oblastech.

Jahody rozdělujeme na jedno plodící, stále plodící, měsíční a převislé. Jedno plodící jahody odplodí, velice intenzivně a zbytek roku již neplodí. Stále plodící jahody plodí v menší míře, za to ale po celé vegetační období. Měsíční jahody jsou jahody s velice intenzivní chutí, malými plody a též plodí celou sezónu. Jahody převislé jsou většinou stále plodící a je možné je pěstovat v závěsech např. na balkónech, pergolách, lodžiích…

 

Termín výsadby:

Optimální termín výsadby sazenic jahodníku je konec srpna až začátek září. Výsadba je možná i dříve, ovšem musíme jahodníkům zajistit dostatečnou a hlavně pravidelnou zálivku. Pokud jste nestihli podzimní výsadbu, můžete se do ní pustit i z jara. Jarní výsadba má mnoho výhod. Již v létě po jarní výsadbě rostliny přináší alespoň menší sklizeň a na podzim pak rostlinky jahodníku tvoří další sazenice, takže si můžeme porost zahustit, abychom měli další rok velikou sklizeň. Rostliny vysazené na jaře také mají možnost čerpat zimní vláhu z půdy a další výhodou je, že není takové horko jako třeba v srpnu, takže se mladé rostlinky lépe chytí.

 

Způsob výsadby:

Pro sazenice si připravíme jamky hluboké cca 15 cm, zároveň i stejně široké. Správně vysazená sazenice nemá mít srdéčko zakryté hlínou, ale ani ho nesmí mít příliš vytažené nad povrch půdy. Slabě rostoucí odrůdy vysazujeme na vzdálenost 20 cm v řádku. Přičemž řádky jsou od sebe vzdálené 80 cm. Více rostoucí sazenice dáváme do řádků vzdálených 90 cm a jednotlivé sazenice pak vysadíme na vzdálenost 30-40 cm. Pro chladnější půdy a proti výskytu velkého množství plevele se osvědčila výsadba do černé folie anebo do černé netkané textilie. Další výhodou sázení rostlin do netkané textilie je, že plody neleží přímo na zemi a nejsou špinavé od hlíny.

 

Hnojení:

Jahody jsou velmi náročné na přísun živin. Jahody přihnojujeme na začátku vegetace, kdy použijeme hnojivo s pomalým uvolňováním živin, např. Biomin na jahody, nebo pokud chcete BIO jahody, použijte granulovaný Kravský hnůj. Po tomto zásobním vyhnojení používejte Biom jahoda forte, v zálivce dle návodu.

 

Tip:

Před dozráváním jahod použijte Sedlákovu dřevovlnu, kterou rozprostřete pod plody. Dřevovlna zajistí čistotu jahod a snižuje zahnívání zralých plodů. V období dozrávání použijte Sítě proti ptákům. Zabrání předčasné sklizni našimi všudy přítomnými pěvci.

 

Ošetřování – choroby a škůdci:

Květopas jahodníkový – je škůdce, který vyžírá květy a rostlina po té neplodí.

Ochrana: Jako účinná ochrana se používají přípravky Decis protech nebo Sanium ultra, dále pak Karate se zeon technologií. Přípravky ošetřujeme v intervalech dle příbalového letáku.

 

Slimáci, plzáci – požírají takřka dozrálé plody.

Ochrana: mechanická – použití dřevovlny, která částečně zamezí v jejich cestě. Dále je možno použít celou řadu požerových přípravků proti slimákům. Jedná se převážně o granulovanou nástrahu modré barvy, která obsahuje hořké látky, proti pozření teplokrevnými živočichy (pes, kočka, ježek…) – Desimo duo, Slimex, Limanish nebo Ferramol.

 

Plíseň šedá – jedná se o houbovou chorobu, kdy je na listech šedavý povlak, který se dále přenáší i na plody.

Ochrana: Preventivně používáme přípravek Signum, aplikace dle příbalového letáku.

 

Skvrnitost listů jahodníku – jedná se o nekrotické skvrny na listech jahodníku.

Ochrana: Preventivně používáme přípravek Kuprikol 50, aplikace dle příbalového letáku.

 

Sklizeň:

Sklizeň jedno plodících probíhá dle rannosti odrůdy a počasí, už během května až do začátku července. Stále plodící, měsíční a převislé plodí celou sezónu.

 

Skladování:

Jahody, vzhledem k vysokému obsahu vody v plodech, nevydrží dlouho čerstvé. Můžeme je zamrazit, kompotovat i sušit. Jsou velice vhodné na výrobu domácích marmelád a šťáv.

 

«
klasická verze mobilní verze © 2018 Plantae.cz, Všechna práva vyhrazena., Zahrada, SEO e-shopu Vytvořilo SOFICO-CZ, a.s.