Kategorie zboží
Plantae (https://www.plantae.cz/)

Zahrada na podzim. Jak o ni pečovat s příchodem chladnějších měsíců?

Zaměřte se na trávník

Podzimní práce zahrnují péči o trávník, který je nutné naposledy posekat. V tomto období by už tráva neměla být příliš nízká, neboť by ji mohly uškodit přicházející mrazy. Trávník je také nutné provzdušnit za pomoci vertikutace, která pomáhá s odstraněním zplstnatělých zbytků trávy, plevelů a mechů a navíc slouží k prořezání vrchní vrstvy půdy. Zároveň byste jej měli ošetřit travním hnojivem, které by mělo obsahovat větší množství draslíku, díky němuž tráva získá odolnost na zimní měsíce.

Průběžně hrabejte spadané listí

Z trávníku byste také měli pravidelně shrabávat spadané listí ze stromů. Pokud tuto práci zanedbáte, může se tráva do jara poškodit. Často se pak objeví holá či plesnivá místa. Na menších zahradách vám sice budou stačit klasické hrábě, ale vhodná jsou i zařízení jako fukary nebo vysavače na listí. Máte-li zahradu s větší rozlohou, měli byste si zřejmě pořídit zahradní traktor, který listí poseká a zároveň sebere.

Pracujte na kompostu

Shrabané listí je ideální součástí pro kompost. Ten byste měli začít tvořit v průběhu listopadu, kdy pro něj budete mít i mnohé další nepotřebné organické materiály. Do kompostu můžete přidat i zbytky rostlin, na drobnější kousky nasekané větve, ale použít lze i odpad z kuchyně. Ještě než nastane zima, je vhodné kompost provzdušnit. Získáte tak kvalitní rostlinné živiny pro květináče, záhony i ovocné stromy.

Sklízejte ovoce a zeleninu

V průběhu podzimních měsíců vrcholí sklizeň zeleniny – kořenové, luskové, košťálové či tykvovité. Některé druhy ovšem můžete v zemi nechat i přes zimu, měli byste je ovšem ochránit netkanou textilií. Jedná se např. o ozimé druhy cibule, česneku anebo salátu. Očesat byste také měli poslední ovoce ze stromů a keřů. Lze jej přitom sklízet i v listopadu, což např. platí pro pozdní druhy jabloní. Při skladování ale nezapomeňte oddělit hnijící či jinak postižené kusy od zdravých.

Postarejte se rovněž o bylinky a trvalky

Na podzim se musíte postarat také o další rostlinky. Ty, které mohou zůstat venku i přes zimu (oregano, tymián či máta), byste měli překrýt listím, čímž ochráníte jejich kořeny. Tymián lze ovšem také sklidit, což se týká i dalších zdravých dobrot. Podzimní měsíce jsou kupříkladu ideální dobou pro sběr šípků, tzn. plodů růže šípkové. Šípkový čaj je ostatně téměř nejlepší pro prevenci (a léčbu) chřipky či nachlazení.

Vysadit můžete i nové rostlinky

Ještě než nastanou první mrazy, můžete se vrhnout na výsadbu (anebo přesadbu) ovocných stromů či bobulovin. Netýká se to ovšem teplomilných stromů (např. broskvoní či meruněk). Je-li ještě teplo, můžete sázet rovněž zeleninu jako špenát, petržel či mrkve. Zasadit je možné také okrasné podzimní cibuloviny či hlíznaté rostliny (např. tulipány či narcisy). Poslední možnost ovšem máte už v říjnu. Ve stejném období lze každopádně ještě vysadit růže.

«
klasická verze mobilní verze © 2018 Plantae.cz, Všechna práva vyhrazena., Zahrada, SEO e-shopu Vytvořilo SOFICO-CZ, a.s.