Kategorie zboží
Plantae (https://www.plantae.cz/)

Začátkem dubna sázíme cibuli sazečku.

Cibule má ráda dobře propustnou půdu. Rozhodně by se nemělo jednat o půdu přesušenou. Zemina může být vylehčená příměsí písku a před osázením do ní zapravte dávku zahradního kompostu, nebo přírodního sušeného Sedlákova kravského hnoje. Půda by měla obsahovat hodně minerálů a neměla by být kyselá. Před výsadbou si pak do zkypřeného záhonu udělejte řádky hluboké jako velikost cibulek, cca 2 – 4 cm. Jednotlivé cibule pak sázejte špičkou nahoru a po ukončení osázení přihrňte hlínu lehce nad cibulku. Záhon zalévejte mezi řádky – kořeny si z půdy vodu vezmou samy.  Aby se v záhoně částečně držela vláha a aby jím neprorůstal plevel, můžete řádky mezi cibulemi zmulčovat tenkou vrstvou. Jakmile se cibule začne zvětšovat, tak mulč odstraníme.

Při pěstování cibule můžeme aplikovat tekutého hnojiva, které přidáváme do zálivky k cibulím zhruba tři týdny po výsadbě. Opakujeme každé tři týdny. Jako alternativu je možné použít hnojivo pevné, které aplikujeme vždy na začátku vegetace.

Ošetřování – choroby a škůdci:

Před výsadbou – jedná se o první preventivní ošetření sadby, kdy cibuli sazečku máčíme v roztoku Sulky new, která ji chrání před škůdci a houbovými chorobami.

Plíseň na cibuli – na listech a květních stvolech se začnou vytvářet světle zelené skvrny, ty se zvětšují a splývají, postupně se pokrývají bělavým a později šedým povlakem, úplně nakonec povlak ztmavne, listy a květní stvoly se lámou a poléhají.

Ochrana: použijte vhodný přípravek na ochranu rostlin, nejlépe preventivně, s aplikací na list, ideálně od druhé poloviny května v intervalech dle návodu každého přípravku. Vhodný přípravek je Dithane DG, nebo Champion 50 WG

                                                                                                                                             

Vrtalka pórková, květilka cibulová – listy cibule se začnou kroutit, růst je pozastavený a celá rostlina postupně degeneruje.

Ochrana: ochranu můžeme rozdělit na části, a to biologickou chemickou. Biologická ochrana je preventivní, kdy již na začátku vegetace umístíme do porostu tzv. Chytrou zahradu – Žluté lepové desky. Vrtalka pórková a květilka cibulová jsou škůdci, které přitahuje žlutá barva a na desku se přilepí. Nemá možnost se dále rozmnožovat a toto opatření, pokud je aplikováno včas, výrazně snižuje riziko napadení cibule tímto škůdcem. Dále je též možné použít Netkanou textílii bílou, která zamezí náletu škůdců do porostu. Tato textilie z jara chrání před přízemními mrazíky, propouští vláhu a zároveň zamezuje nadměrnému vysušení. Textílie se na pozemku nechává téměř po celou dobu vegetace.

Dále, pokud je již cibule napadena, je možné použít chemickou ochranu, kdy porost postříkáme vhodným insekticidním přípravkem. Jedná se například o Decis protech nebo Sanium ultra. Přípravky ošetřujeme v intervalech dle příbalového letáku.

 

Poznámka:

Ke všem přípravkům přidáme do postřikovače pár kapek jaru, funguje jako smáčedlo. Postřik lépe ulpí na listech a jeho účinek se tím výrazně zvýší.

 

Sklizeň:

Sklizeň ranější sazečky je zpravidla realizována zhruba v polovině měsíce července. Ve vyšších polohách můžete klidně počkat až do začátku srpna. Důležité je poznat sklizňovou zralost cibule. Projevuje se většinou usycháním natě. Pokud je živá jen v oblasti krčku, tak můžete sklízet. Poté co cibuli vyryjete, nechte ji oschnout na slunci až po dobu dvou týdnů (v závislosti na počasí).

 

Skladování:

V relativně chladné, větratelné místnosti, otevřené bedny + síťky. Nejsou vhodné vlhké sklepy!

 

Tip:

Při dobré úrodě můžeme cibuli oloupat, nastrouhat na robotu na plátky a dát do sušičky. Sušená cibule vydrží ve sklenici i několik let.

«
klasická verze mobilní verze © 2018 Plantae.cz, Všechna práva vyhrazena., Zahrada, SEO e-shopu Vytvořilo SOFICO-CZ, a.s.